Még sok a bizonytalanság, de Donald Trump vámjai magasabb inflációt és alacsonyabb gazdasági növekedést hoznak, mondta Jerome Powell, a Federal Reserve elnöke. A piacok meredek esést mutatnak Powell beszéde után, hiszen az elnök nem utalt arra, hogy a Fed közbelépne. Elemzők szerint Powell kimondja azt, amit sok befektető már eddig is sejtett, hogy nehéz idők jöhetnek, ha ezek a vámintézkedések fennmaradnak. A gond azonban az, hogy "nincs védőháló" a piacok alatt.
Ha hinni lehet a múltbeli példáknak, akkor az S&P 500 amerikai részvényindex valószínűleg nem fog pozitív tartományban zárni idén, annak ellenére, hogy tegnap jelentős emelkedést mutatott az amerikai tőzsde - írja a Bloomberg.
Donald Trump amerikai elnök ezúttal nem kritizálta a Federal Reserve döntését, hanem helyesnek nevezte azt, hogy a jegybank szünetelteti a kamatcsökkentési pályát, miközben gazdasági bizonytalanságok és inflációs kockázatok továbbra is fennállnak.
Egy volt amerikai jegybanki tisztviselőt letartóztattak, miután az ügyészek szerint éveken keresztül titkos gazdasági információkat szivárogtatott ki Kínának. Az ügy rávilágít a kínai kémkedéssel kapcsolatos növekvő amerikai aggodalmakra, valamint az érzékeny gazdasági adatok geopolitikai jelentőségére.
A gazdasága enyhe vagy mérsékelt növekedést mutatott 2023 utolsó hónapjaiban az Egyesült Államokban, miközben a foglalkoztatás stabil maradt és az árak mérsékelt emelkedést mutattak. A Federal Reserve (Fed) legfrissebb jelentése szerint azonban a gazdasági szereplők körében aggodalmak merültek fel Donald Trump megválasztott elnök lehetséges gazdaságpolitikai intézkedéseivel kapcsolatban.
A New York-i Federal Reserve elnöke, John Williams szerdán kijelentette, hogy a jövőbeni monetáris politikai döntéseket a gazdasági adatok fogják meghatározni. A központi bank jelenleg jelentős bizonytalansággal néz szembe, amelyet nagyrészt a lehetséges kormányzati politikai változások okoznak. Williams emellett megjegyezte, hogy a kötvényhozamok emelkedése véleménye szerint nem jelzi az inflációs kilátásokról alkotott befektetői vélemény alapvető változását, de évekig tarthat, mire visszatér a pénzromlás a 2 százalékos célszinthez.
A Goldman Sachs szerint akár 1 alá is gyengülhet az euró a dollárral szemben. Az erős amerikai gazdasági növekedés és Trump elnök vámpolitikája alapjaiban rajzolhatja át a devizapiaci körképet a világban.
Trump elnök fontolgatja, hogy Kevin Warsh-t nevezi ki pénzügyminiszernek, ami meglepetés annak fényében, hogy Warsh több gadzasági kérdést illetően a leendő elnökkel ellentétes nézeteket vall.
Donald Trump tervezett gazdaságpolitikai lépései, mint a vámok és a bevándorlás korlátozása, jelentős inflációs kockázatot hordoznak, miközben rövid távon népszerű intézkedések lehetnek. Az inflációval szembeni küzdelem végső soron pedig a Federal Reserve politikáját is érintheti.
Már az első ciklusa alatt is folyamatosan támadta a jegybankot Donald Trump. A második ciklusában már övé a Szenátus és a Képviselőház is. Vajon kihasználja a lehetőséget, hogy precedenst teremtve csorbítsa a jegybank függetlenségét? Egy ilyen lépés példa nélküli lenne és még a távoli országok lakossági megtakarításaira is hatást tudna gyakorolni. Mutatjuk, mik a kilátások és a következmények.
A héten számos kulcsfontosságú makrogazdasági adat jelenik meg, amelyek átfogó képet nyújtanak a magyar és nemzetközi gazdaság állapotáról. Az alábbiakban naponkénti bontásban tekintjük át a fontosabb adatközléseket és azok jelentőségét. A nemzetközi piaci szereplők számára különösen meghatározó lesz az amerikai Fed kamatdöntése, az amerikai elnökválasztás, valamint a német és európai kiskereskedelmi adatok.
Luis de Guindos alelnök szerint az Európai Központi Bank az év utolsó ülésén jobban tájékozódik majd a gazdaság és az infláció helyzetéről, de a jövő hónapban még mindig léphet a kamatlábak tekintetében – írja a Bloomberg.
A forint 394,5-ön stagnált szerda este azt követően is, hogy a Fed 50 bázispontos kamatvágást jelentett be, és Jerome Powell Fed-elnök sajtótájékoztatót tartott. A dollár kezdetben esett a vezető devizákkal szemben, majd éles fordulatot láttunk.
A Fed szerda este 8-kor közzétett kamatdöntési közleményéből kiderült, hogy a jegybank szokatlanul nagy mértékben, 50 bázisponttal csökkentette a kamatokat (a jellemző lépésköz 25 bázispont). A piac számított erre, a piaci szereplők többsége 50 bázispontos csökkentést árazott. Érdekesség, hogy a nagy lépés ellenére a jegybank csak kevéssé módosította lefelé a növekedési előrejelzését, és csak kissé vár magasabb munkanélküliségi rátát, mint júniusban. A kamatelőrejelzésekből kiderült, hogy a Fed még két 25 bázispontos csökkenést vár idén, jövő év végén pedig a kamatok 3,4% körül lehetnek. Jerome Powell elnök a sajtótájékoztatón következetesen azt kommunikálta, hogy a jegybank nincs késésben a lazítással, nem tartanak recessziótól és magas munkanélküliségtől, és a mai jelentős csökkentésre éppen azért volt szükség, hogy ez így is maradjon. Egyelőre elhiszi ezt a piac, nincsenek nagy mozgások, és novemberre 25 bázispontos vágást áraznak.
Az egész világ egyetlen eseményre készül: a Fed kamatdöntése áll a középpontban, amely a forintot is elsodorhatja. Magyarországról viszonylag kevés adatközlésre figyelünk, de Európából és a tengerentúlról számos fontos indikátort frissítenek.
Az Ingatlanügynökök Országos Szövetségének (NAR) legfrissebb jelentése szerint a függőben lévő lakáseladások száma júliusban történelmi mélypontra süllyedt az Egyesült Államokban annak ellenére, hogy a jelzáloghitel-kamatlábak csökkenő tendenciát mutatnak - közölte a CNBC.
Attól tartanak, hogy megtámadja őket a szomszédos atomhatalom.
Érdekes képet posztolt az USA vezetője.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.
Imádják a befektetők a kontinenst.
A jelenlegi adatok szerint sereghajtók vagyunk az EU-ban.
Nagy Márton elégedett az intézkedés hatásaival, a kereskedők kevésbé
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.